
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Output Current | 20 A |
| Output Voltage | 700 mV to 5.5 V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Operating Supply Current | 1.8 mA |
| Topology | Buck |
| Switching Frequency | 100 kHz to 600 kHz |
| Max Input Voltage | 18 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Function | Step-Down |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$2.03986
Ext.Price$2.03986
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.03986 | $2.03986 |
| 10 | $1.52690 | $15.26900 |
| 25 | $1.40209 | $35.05225 |
| 50 | $1.32789 | $66.39450 |
| 100 | $1.25760 | $125.76000 |
| 300 | $1.20342 | $361.02600 |
| 500 | $1.15159 | $575.79500 |
| 1000 | $1.11996 | $1119.96000 |
| 3000 | $1.08234 | $3247.02000 |
| 5000 | $1.06353 | $5317.65000 |
